بازینقدوبررس انواع بازی ها

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare

در این مقاله بر اساس ریویو سایت IGN به نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

پس از یک سال وقفه در سال ۲۰۱۸ میلادی، کمپین تک نفره‌ Call of Duty این بار با هدف احیای سری Modern Warfare بازگشته است. به نظر من، این بازی بهترین کمپین تک نفره را از زمان Black Ops محصول سال ۲۰۱۰، داراست. اگرچه این بازی به نظر اعصاب خورد کن و توهین آمیز می‌آید؛ اما با این وجود یک بازی تیراندازی اول شخص سرگرم کننده و هیجان انگیز است که با دقت طراحی شده و با ایده‌های جالبی که در آن به کار رفته، به خوبی می‌تواند فرنچایز محبوب خود را احیا کند و بدان جانی دوباره بخشد؛ و این همان چیزی است در این سال‌ها منتظرش بودیم اما آن را مشاهده نمی‌کردیم.
طرح داستانی جدید Modern Warfare در تلاش است تا مرز میان خوب و بد را از بین ببرد و ما را در تشخیص و قضاوت‌ آن‌ها دچار مشکل کند؛ اما متاسفانه به سرعت آدم‌های خوب داستان، عیان می‌شوند و همان رفتار کلیشه‌ای «همیشه خوب بودن» را پیش می‌گیرند.

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare
گروهان ایالات متحده توسط کاپیتان سبیلو، محبوب و دوست داشتنی، جان پرایس، هدایت می‌شود؛ در حالیکه خواهر و برادر دوقلو، Farah و Hamir، یک گروه شورشی را رهبری می‌کنند که برای بیرون راندن نیروهای روسی از میهن خیالی‌شان، اورزیکستان، دست به مبارزه می‌زنند. درست حدس زدید: بار دیگر قرار است به روسیه حمله کنیم و لذت ببریم‌!
البته این بدان معنا نیست که اتفاقات ناراحت کننده و بعضا غیراخلاقی در داستان اتفاق نمی‌افتند. بلکه باید گفت که این اتفاقات گاه حتی به دست خود شما رقم می‌خورند: زنان غیر مسلح می‌میرند، به کودکان تیراندازی می‌شود، به غیرنظامیان اسلحه داده می‌شود، و نیروهای انتحاری‌ در مواقع حساس، خود را منفجر می‌کنند. حتی در بزرگترین لحظه Modern Warfare – در نقطه اوج داستان بازی که با ستوان دشمن، ملقب به قصاب، مواجه می‌شویم – اینفینیتی وارد به خطر قرمز‌های اخلاقی بسیار نزدیک می‌شود؛ اما هرگز از آن‌ها فراتر نمی‌رود. و این بسیار ناامیدکننده است، زیرا توقع می‌رود که این داستان بتواند ماهیت نفس‌ گیر جنگ را نشان دهد و این چیزی است که ایالات متحده تا به امروز، در موارد متعددی با آن رو به رو بوده است‌.

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare
با این وجود، فقط به این دلیل که Modern Warfare به قدر کافی جسور و گزنده نیست، نمی‌توان آن را یک بازی اکشن عالی قلمداد نکرد. این بازی یکی از بهترین کمپین‌های تک نفره را در میان عناوین تیراندازی خطی اول شخص، داراست؛ با آن داستان کوتاه پنج ساعته اما بی نهایت جذاب و نفس گیرش که به خوبی المان‌های هیجان انگیز گیم‌پلی‌ را در هم آمیخته و به یک بازی سریع و سرگرم کننده منتج گشته است. با اطمینان می‌توان گفت، ما قبلاً نیز در این مجموعه، هزاران بار نبردهای خیابانی را انجام داده ایم، اما در این بازی، هیچ کدام از آن‌ها اتفاق نمی‌افتند مگر با غافلگیری و اتفاقات بهت آور. می‌توان گفت که Modern Warfare بیشتر از هر چیزی، از غافلگیر کردن لذت می برد؛ مانند زمانی که مجبورید برای از بین بردن دشمنان، در خانه‌های کوچک و چند طبقه، درگیر جنگ های نزدیک و تن به شوید؛ علی‌الخصوص وقتی با دوربین دید در شب، به سمت آن‌ها می‌روید؛ یا وقتی هواپیماهای بدون سرنشین انفجاری را به سمت بالگردهای دشمن هدایت می‌کنید.

اما همینجا لازم است بگوییم، هوش مصنوعی دشمنان کاملاً معمولی است. آن‌ها نه خنگ و ناکارآمد هستند و نه قابل رقابت با رفتار گله‌ای دشمنان بازی Half-Life. من یکبار توانستم هوش مصنوعی این بازی را به هم بریزم: وقتی با نردبان مستقیم به طبقه سوم یک ساختمان رفتم. یک پسر در راهرویی که من در اتاقی خارج از آن قرار داشتم، متوجه حضورم شد و پیش از اینکه او را با شات گان هدف بگیرم، فریاد کشید و همین باعث شد همه‌ی افراد خانه یک به یک در اتاق ظاهر شوند.

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare

نکته جالب توجه در این بازی این است که در برخی از صحنه های کلیدی، انتخاب دیالوگ گنجانده شده و این لحظه‌ها واقعا لذت خوشایندی به دست می‌دهند چرا که این احساس را متبادر می‌کنند که می‌توان تأثیری واقعی روی داستان گذاشت؛ حتی اگر در نهایت بازیباز این کار را نکند.

در میانه‌های این نسخه از Call of Duty، حتی اسلحه به طور کامل از شما ستانده می‌شود و با پیچشی غیرمنتظره، شما را به هدایت غیرنظامیان در سفارتخانه‌‌ای تروریستی وا می‌دارد که آن را تنها باید از روش مخفی‌کاری به پیش برید. در این فصل از بازی، شما از دوربین های مداربسته برای بررسی هر اتاق استفاده می کنید و از پشت تلفن به غیرنظامی‌ای که هدایت او را بر عهده دارید، می گویید چه زمان و به کجا حرکت کند. این چیزی است که ما قبلاً در این مجموعه ندیده بودیم، و این یک تمهید جسورانه‌ و هوشمندانه‌ی داستان نویسی است که Modern Warfare را پرتنش‌تر، جذاب‌تر و جالب‌تر می‌کند و قادر می‌شود این فرانچایز را بار دیگر به همان شکوه و بزرگی پیشینش بازگرداند.


اما شاید محبوب‌ترین ماموریت بازی، بزرگترین آن نیز باشد: ادای احترامی به ماموریت All Ghillied Up که شما و کاپیتان پرایس به شهری کوچک می‌روید و با صدا خفه‌کن‌، آدم بدهای داستان را با یک شیلک تمیز در سر، می‌کشید. آزادی عمل شما در انتخاب چگونگی ورود به ساختمان‌ها، امکانات فراوانی را پیش رویتان قرار می‌دهد: می‌توانید از هر ورودی که می‌خواهید، به داخل بروید و به صورتی کاملا اختیاری، قسمت بیرونی آن را نیز جست و جو کنید تا با پیدا کردن منبع برق و خاموش کردن آن، درون ساختمان را برای مخفی‌کاری بی‌پروایتان آماده سازید. Modern Warfare اصلی، نخستین بازی از Call of Duty بود که به خوبی آموخت لحظات آرام بازی به تقویت لحظات بلند آن کمک می‌کنند و حالا در این ریبوت، شاهدیم که این نکته به خوبی در بازی رعایت شده است.
این بازی بسیار زیبا و چشم نواز نیز هست. نورپردازی – به ویژه در مناطق جنگلی در هنگام شب – خیره کننده‌ است و مخصوصا در رابطه با شخصیت‌ها بسیار چشم گیر عمل می‌کند. این چهره‌ها و انیمیشن‌ها‌ی آن‌ها واقعی و سرزنده به نظر می‌رسند و برای یک بازی بسیار عالی هستند. و این حرف به هیچ روی اغراق آمیز نیست. این مدل‌های شخصیتی فقط در کات سین‌ها چشم گیر نیستند؛ بلکه در بازی نیز توجه را به خود جلب می‌کنند. صداگذاری نیز در این بازی به ویژه‌ در رابطه با صدای رعد آسای سلاح‌ها درخشان عمل کرده است. و حتما برای آنکه متوجه جزییات ریز این صداگذاری شوید بازی را در تنظیمات ۴K و با صدای خوب اجرا کنید.


نسخه‌ی‌ جدید فرنچایز بزرگ Call of Duty به بهترین شکل ممکن، آن را احیا می‌کند. این بازی جدید ویژگی‌های جالب و بدیعی را به گیم پلی اضافه کرده و در اجرای آن‌ها نیز عملکرد بسیار خوبی داشته است‌. این بازی مطمئناً، از نظر داستانی، آنطور که به نظر می رسد، تحریک کننده نیست؛ اما هویت و اصالت این فرنچایز شانزده ساله را با تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای که با تیراندازی یک نفره‌‌اش به ما می‌دهد، آن را برای باری دیگر زنده می‌کند. در میان تعداد زیادی از بازی‌های بتل رویال و لوتر شوتر‌هایی که دیگر چندان چالش برانگیز و جذاب نیستند، Modern Warfare جدید همان حس خوشایند گذشته را بدست می‌دهد که مدتهاست به دنبال آن می‌گردیم.

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare

نسخه جدید بازی Call of Duty با ریتم تند و تنوع عالی‌اش، یکی از بهترین کمپین‌های یک نفره‌ی یک دهه‌ی اخیر را پدید آورده است.
[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

مشاهده بیشتر

علی زمانی

نوا نیوز یک رسانه‌ی آنلاین با موضوع فناوری و سبک زندگی مدرن است که در بهمن سال 1397توسط علی زمانی ایجاد شد. تیمی از کارشناسان و افراد متخصص در حوزه‌های فناوری، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر و سبک زندگی در نوا نیوز دور هم آمده تا بهترین و کامل‌ترین مرجع اخبار و مقالات این حوزه‌ها را در اختیار کاربران قرار دهد حالا ما این‌جاییم. آمده‌ایم فردا را آغاز کنیم. آمده‌ایم چشم‌انداز فردا را برای‌تان ترسیم کنیم. با نوا نیوز فردای دنیای فناوری برای‌تان روشن‌تر می‌شود. فردا این‌جا آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
رفتن به نوار ابزار