نقدوبررس انواع بازی ها

نقد و بررسی بازی Code Vein ؛ الهامی خوب اما ناقص

بازی Code Vein عنوانی است که می‌تواند برای طرفداران سری سولزبورن بسیار جالب باشد، اما آیا این بازی به اندازه‌ای خوب است که خودش را بتواند به بازیکنان ثابت کند؟

بازی Code Vein از همان ابتدا هویت خود را درست می‌کند. درست است که این عنوان از فرمول معروف مجموعه بازی Dark Souls استفاد می‌کند، فرمولی که نسل جدیدی از عناوین Action RPG را به صنعت گیمینگ معرفی کرد، اما آخرین ساخته شرکت باندای نامکو با ایجاد یک دنیای آخرالزمانی و طراحی‌هایی که به انیمه‌ها کم شباهت نیستند به خوبی خود را از دیگر عناوینی که از این فرمول مشترک استفاده کرده‌اند جدا می‌کند. داستان جذاب و مکانیک‌هایی کاملا متفاوت باعث شده‌اند که با این عنوان احساس آشنایی داشته باشید اما نتیجه کار چیزی کاملا متفاوت است؛ البته تنها مشکلات اصلی بازی در مبارزات آن خلاصه می‌شود.

بعد از این‌که مجموعه‌ای از اتفاقات باعث می‌شود که دنیا به پایان برسد، افرادی که کشته شده بودند این بار در قالب موجوداتی نامیرا به زندگی بازمی‌گردند. البته این انسان‌های جاویدان برای بازگشت به زندگی باید بهایی را پرداخت کنند؛ و آن نیز چیزی نیست جز تبدیل شدن به هیولاهایی که عطش زیادی برای خون دارند. هیچ خبری هم از گاز گرفتن گردن و یا کشته شدن در زیر نور آفتاب نیست، خون‌آشام‌های بازی Code Vein با چیزی که معمولا درباره این موجودات گفته می‌شود تفاوت زیادی دارند، البته اگر آن‌ها به مدت زیادی خون نخورند تبدیل به هیولاهایی بدشکل می‌شوند که گم‌شده (Lost) نام دارند. خوشبختانه نامیراها برای برطرف کردن عطش خود حتما نباید از انسان‌ها کمک بگیرند، دانه‌های خون بر روی گیاهان رشد می‌کند و منبع تغذیه خوبی برای آن‌ها است. البته این منبع غذایی نیز دارد کم‌یاب می‌شود و این وظیفه شما است که برای بقا پیدا کردن به هر قیمتی آن‌ها را به دست آورید. کلیت داستان نیز درباره همین قحطی است، مشکلی که خیلی زود جهان را فرا خواهد گرفت و باعث شروع آخرالزمان تازه‌ای خواهد شد.

به مانند یکی از کلیشه‌های معروف در عناوین نقش‌آفرینی شما در نقش شخصیتی هستید که فراموشی دارد و پس از بیدار شدن است که متوجه می‌شود فرد انتخاب شده برای کاری مهم است. هر خون‌آشام در جهان بازی Code Vein دارای یک کلاس است که به آن Blood Code می‌گویند، شخصیت شما اما محدود به یک کلاس نیست. به همین خاطر شما در طی بازی قادر هستید تا Blood Codeهای بیشتری را فرا بگیرید و هر زمان نیز که خواستید بین آن‌ها جابجایی انجام دهید.

بازی Code Vein

جالب است بدانید تمامی این اطلاعات معنی چندانی در بازی ندارند

این کلاس‌ها که در واقع هر کدام یکی از کلاس‌های مطرح در عناوین نقش‌آفرینی همچون Mage یا Warrior هستند. دیگر حالت توانایی‌های شما Gift نام دارد، قابلیتی که به شما اجازه دسترسی به لیست طولانی از توانایی‌های اکتیو و پسیو را می‌دهد، جالب است بدانید که این موارد محدود به یک Blood Code خاص نیستند و در همه آن‌ها قابل استفاده هستند. شما حتی می‌توانید Giftها را با هم ترکیب هم بکنید و باعث درست شدن حملاتی زیبا شوید؛ البته این تمام قضیه نیست و این توانایی‌ها کارهای بیشتر دیگری را نیز می‌توانند انجام دهند. بازی Code Vein علاوه بر داشتن یک سیستم کامل ساخت شخصیت به قدری گیمپلی کاملی دارد که هر گیمر به راحتی می‌تواند نحوه بازی کردن خاص خود را داشته باشد.

با کشتن دشمنان خود نیز واحدی به نام Haze به دست می‌آورید که در این بازی ارز رایج حساب می‌شود و به وسیله آن می‌توانید شخصیت خود را ارتقا دهید، تجهیزات جدیدی بخرید و یا آن‌ها را بهبود ببخشید. هنگامی هم که جان خود را از دست می‌دهید تمام چیزی را که به دست آورده‌اید تنها در صورتی پس خواهید گرفت که دقیقا به نقطه مرگ خود بازگردید. البته به دست آوردن Haze کار خیلی سختی نیست به همین دلیل راه رفتن به همراه مقادیر زیادی از آن آنقدرها هم استرس‌زا نیست. از طرفی هم ارتقا دادن سطح کارکتر خود بیش از حد ساده است و از طرفی هم در نهایت قدرت شما به Blood Code بستگی دارد و واقعا فاکتورهایی همچون Dex یا Strength کارایی ندارند.

بازی Code Vein

مبارزات بازی جذاب هستند اما پیچیدگی که باید را درون خود ندارند

ترکیب کردن Giftها در میان ضربات ساده کاری می‌کنند تا کمبوهای زیبایی را اجرا کنید که باعث می‌شود اجرا کردن هر ضربه در این بازی حس خوبی داشته باشد. برای شکست دادن دشمنان خود باید ترکیب درستی از ضربات سنگین و سبک را اجرا کنید که در نهایت منجر به از بین رفتن دشمن شود؛ برای انجام این کار نیز به مجموعه قابل قبولی از سلاح‌های سرد دسترسی دارید که به خوبی باعث ایجاد تنوع در مبارزات می‌شوند. جالب است که به رسم طراحی‌های معمول در انیمه‌ها بیشتر سلاح‌ها نیز به شکل عجیبی بزرگ هستند.

مبارزات بازی جذاب و استفاده از Giftها کاری کرده‌اند که درگیری‌ها در بازی Code Vein هیجان خود را از دست ندهد اما مشکلات هوش‌مصنوعی کمی به بدنه گیمپلی ضربه زده است. تنوع زیادی در دشمنان شما وجود دارد ولی متاسفانه این تنوع فقط محدود ظاهر آن‌ها است و در رفتار یا حرکات آن‌ها تفاوت آن‌چنانی را شاهد نیستیم. از طرفی هم بارها در بازی مشاهده خواهید کرد که دشمنان خیلی دیر به حضور شما واکنش نشان خواهند داد. از طرفی تمامی اسلحه‌های شما این قدرت را دارند که پس از یک یا دو ضربه کاری کنند که دشمن شما گیج شده و پس از به راحتی از بین ببریدشان. در این میان فقط تعداد کمی از دشمنان شما می‌توانند از چنین قضیه‌ای خود را خلاص کنند، عده معدودی که شما را واقعا مجبور به استفاده از قدرت‌هایتان می‌کنند. غولآخرها آنقدرها هم دشمنان ضعیفی نیستند ولی مبارزه با آن‌ها هم به قدری پیچیده طراحی نشده است که نتوانید پس از یک یا دو شکست به راحتی از پس آن‌ها نیز بربیایید.

بازی Code Vein

همراهان شما در بازی از هوش مصنوعی خوبی بهره می‌برند و به هیچ‌وجه مانع پیشروی شما نمی‌شوند

درست است که بازی Code Vein حتما نباید به سختی مرجع خود باشد ولی هیچ‌وقت هم شما را مجبور به پیدا کردن درک عمیق‌تری نسبت به مبارزات بازی نمی‌کند. در تمامی مبارزات بازی فقط کافی است که مراقب جا و تعداد دشمنان باشید تا همه چیز خوب پیش برود، از طرفی هم بازی به جای سخت کردن مبارزات فقط عدد دشمنان را افزایش می‌دهد بدون این‌که نحوه رفتار آن‌ها را پیچیده‌تر کند. در تمام طول بازی نیز همراهی با خود دارید که اگر دوست داشته باشید می‌تواند توسط یکی از دوستان شما کنترل شود و اگر هم علاقه‌ای به آنلاین بازی کردن نداشته باشید می‌توانید کنترل او را به هوش‌مصنوعی بسپارید. در مبارزات نیز اصلا نیاز نیست نگران آن‌ها باشید زیرا به خوبی از پس خود برمی‌آیند و برای شما دردسر بیشتر ایجاد نمی‌کنند.

در نهایت می‌توان گفت که بازی Code Vein اثر با ارزشی است. عنوانی که مبارزات و ایده‌های خوبی درون خود دارد اما در نهایت به دلیل کم‌کاری‌ها و مشکلاتی که در بازی وجود دارد هیچ‌گاه به پتانسیل واقعی خود دست پیدا نمی‌کند و همیشه در سطح یک بازی معمولی باقی‌می‌ماند، در نهایت اما باید گفت که تجربه این اثر برای افرادی که به عناوین ژآپنی یا بازی‌های نقش‌آفرینی علاقه دارند خالی از لطف نخواهد بود.

نمره نهایی: 6

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

مشاهده بیشتر

علی زمانی

نوا نیوز یک رسانه‌ی آنلاین با موضوع فناوری و سبک زندگی مدرن است که در بهمن سال 1397توسط علی زمانی ایجاد شد. تیمی از کارشناسان و افراد متخصص در حوزه‌های فناوری، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر و سبک زندگی در نوا نیوز دور هم آمده تا بهترین و کامل‌ترین مرجع اخبار و مقالات این حوزه‌ها را در اختیار کاربران قرار دهد حالا ما این‌جاییم. آمده‌ایم فردا را آغاز کنیم. آمده‌ایم چشم‌انداز فردا را برای‌تان ترسیم کنیم. با نوا نیوز فردای دنیای فناوری برای‌تان روشن‌تر می‌شود. فردا این‌جا آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
رفتن به نوار ابزار